Przykładowe hasło reklamowe

Ceny na rynku nieruchomości


Zdaniem ekspertów rynku nieruchomości, deweloperzy, banki oraz producenci materiałów budowlanych odpowiadają za "sztuczny" wzrost cen nieruchomości w Polsce. Z danych serwisu mieszkaniowego tabelaofert.pl wynika, że od początku 2006 r. średnia cena nowych mieszkań najbardziej wzrosła we Wrocławiu (o 74,3 proc.) oraz w Krakowie (o 70,3 proc.). W Trójmieście, w Łodzi oraz w Warszawie ceny te wzrosły odpowiednio o 68,3 proc., 53 proc. i 50,7 proc. Najmniejszy wzrost cen odnotowano w Poznaniu, wyniósł on 29,2 proc.

Według ekspertów, ceny mieszkań są "sztucznie" kreowane przez deweloperów oraz banki, które coraz chętniej udzielają kredyty hipoteczne. Jednocześnie, jak podkreślił doradca rynku nieruchomości Tomasz Błeszyński, odkąd w Polsce ruszyły projekty infrastrukturalne i drogowe oraz zlikwidowano niektóre kopalnie kruszca - brakuje materiałów budowlanych, m.in. piasku, żwiru oraz cementu. Według eksperta, zakłady produkujące materiały budowlane również "sztucznie" podbijają ceny.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zwraca uwagę, że nielegalne praktyki przedsiębiorców ograniczające konkurencję mają wpływ na poziom cen oraz jakość oferowanych konsumentom produktów i usług. "Rozbicie pierwszego kartelu cementowego w Polsce spowodowało, że cena tego materiału budowlanego spadła z ok. 70 do ok. 20 złotych za tonę" - wyjaśnia Urząd.

Zdaniem dyrektora serwisu mieszkaniowego tabelaofert.pl Macieja Dymkowskiego, bardzo poważnym problemem na rynku nieruchomości w Polsce jest również brak kadry budowlanej. Według Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, w naszym kraju brakuje około 150 tys. fachowców. Według Dymkowskiego, masowa emigracja zarobkowa budowlańców, głównie do Wielkiej Brytanii, przekłada się na szybko rosnące koszty budowy, a te z kolei wpływają na coraz wyższe ceny nieruchomości.

Eksperci rynku nieruchomości prognozują w tym roku dalszy wzrost cen mieszkań. Według nich, ceny nowych mieszkań mogą wzrosnąć od 10-15 proc., a na rynku wtórnym mieszkania podrożeją od 15 do 20 proc. Analitycy podkreślają, że inwestowanie w polskie nieruchomości jest coraz popularniejsze wśród obcokrajowców. Transakcje z ich udziałem w dużych aglomeracjach stanowią ok. 15-20 proc. Z analizy Money Expert wynika, że coraz więcej obcokrajowców jest zainteresowanych zakupem mieszkania na kredyt w naszym kraju. "Dzieje się tak głównie dlatego, że kredyty w Polsce są nierzadko tańsze niż na rodzimym rynku klienta" - wyjaśniają analitycy Money Expert.*

*Źródło: http://www.enieruchomosci.pl